Bona Zahájský mlýn

nar. 05.06.2019, bílá se žlutými znaky

o: Diego Ranč Siňorita, m: Charmé Blatka

Naši první fenku PHP jsme pečlivě vybírali, proto jsme navštívili několik chovatelských stanic. Naše představa byla pořídit psa, který už vyrůstá v podobných podmínkách, které bude mít u nás. A to se nám nakonec podařilo, našli jsme skvělou chovatelskou stanici – Zahájský mlýn. Vybírali jsme štěně, které by mohlo mít předpoklady pro budoucí uchovnění, i když to samozřejmě nikdy nelze stoprocentně říct. Jeli jsme si pro největší fenku z vrhu, s mohutnou a krásnou stavbou těla a sytým pigmentem. Po příjezdu do stanice se námi vybraná fenka chovala poněkud chladně a moc si nás nevšímala. Na první pohled nás však zaujala jiná fenka, také splňovala všechny atributy, byla jen o něco málo menší než fenka předchozí, ale byla neuvěřitelně přátelská. I přes to, že měla stejné jméno „Bona“ jako už jedna fenka v naší rodině má, bylo rozhodnuto a musela být naše. Bonu jsme přejmenovali na Tessu a od chvíle, co jsme si jí pořídili jsme nadšení, že ji máme.

Tessa přesně splňuje charakteristiku pyrenejce, řekla bych, že je i nadstandardně společenská. Přesto je však nekompromisní hlídač, už má na svém kontě zahnané zloděje, neustále střeží náš ranč před divočáky a dalšími nežádoucími vetřelci. Jakmile však někoho vpustíme za branku my, je absolutně nekonfliktní a lidi, které zná miluje.

Pastevec má vrozený cit pro stádo a péči o něj, přestože je jeho parketa hlavně u ovcí, zamiluje si každé zvíře, které chováte. Dokáže však odhadnout, že kůň není ovce a nemůže se k němu chovat stejně. Tessa si od koní ve výběhu dokáže udržet potřebný odstup, přesto je pečlivě hlídá, když to koni nevadí, tak o ně ráda i pečuje olizováním. Miluje klid a pořádek, nemá ráda pošťuchování koní, vždy se je snaží umravnit a zavést zase příměří.